Kodėl verta rinktis mūrinį namą?
Mūrinė statyba šiuo metu yra populiariausias gyvenamųjų namų statybos būdas Lietuvoje. Kyla klausimas kodėl? Tai lemia mūrinio namo tvirtumo ir ilgaamžiškumo savybės. Pasak statybos normatyvų, mūrinio namo gyvavimo amžius siekia 100 metų. Tačiau turbūt kiekvienam mūsų bent jau per nuotraukas teko matyti iki šių dienų išlikusius senovės Graikijos, Romos, Pietų Amerikos mūrinius architektūros paminklus. O ir pasirinkimas iš ko statyti mūrinį namą dabar yra gerokai didesnis ir geresnis nei dar praėjusi šimtmetį. Skirtingai nuo sovietmečio, šiais laikais šio tipo namai gali būti statomi ir iš kitokių mūrinių elementų nei plytų: keraminių, keramzitbetonio, silikatinių ar dujų silikato blokelių. Ruošiantis projektuoti ir statyti mūrinį namą, pirmiausiai reikėtų pasirinkti norimą mūro tipą. Kiekviena rūšis pasižymi skirtingomis atsparumo savybėmis drėgmei, apkrovoms, kaina bei šilumos perdavimu.
Kodėl verta rinktis mūrinį namą?
Mūrinių namų tvirtumas ir ilgaamžiškumas – pagrindinis jų pranašumas. Jį patvirtina praeities šimtmečių mūriniai pastatai, vis dar puikiai stovintys ir mūsų laikais bei turintys istorinę vertę. Gerai pastatytas mūrinis namas gali stovėti daugiau nei šimtmetį be kapitalinio remonto. Statydami šio tipo namo galite būti ramūs, kad jei norėsite, jį paveldėti galės jūsų vaikai bei anūkai.
Mūriniai namai yra labai sunkiai paveikiami neigiamų aplinkos veiksnių. Jie nebijo stipraus lietaus, vėjo, šalčio ir pan.
Plytos sienos leidžia namui „kvėpuoti“, o tai prisideda prie mikroklimato, palankaus gyvenimui viduje, sukūrimo. Vasarą tokiame name nėra karšta, o atšiaurią žiemą nėra šalta.
Mūrinių namų sienos yra atsparios kenkėjų, tokių kaip vabzdžiai ar graužikai, poveikiui.
Kadangi plyta yra ugniai atspari medžiaga, vienas pagrindinių tokių namų pranašumų yra didesnė priešgaisrinė sauga.
Ne mažiau svarbus mūrinių sienų pranašumas yra aukštas garso izoliacijos lygis, leidžiantis ne tik negirdėti triukšmo sklindančio iš namo išorės, bet taip pat ir vykstančio viduje, už sienų.
Mūriniai namai gali pasižymėti aukštomis estetinėmis savybėmis. Iš plytų galite pasidaryti bet kokias fasadų detales ir įgyvendinti net neįprasčiausią architektų idėją.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis mūrinį namą?
Pagrindinis mūrinių namų trūkumas yra didelis reikalingų darbo jėgos poreikis.
Pastatyti mūrinį namą užtrunka ilgiau, nei pastatyti medinį ar monolitinį. Tai lemia statybos būdo šlapumas bei laiko, skirto džiovinimui, būtinybė.
Kadangi mūrinio namo konstrukcijos yra ganėtinai sunkios, po pastatu yra reikalingas tvirtas bei gilus pamatų pagrindas. Jo sukūrimui taip pat reikalingos laiko bei pinigų sąnaudos.
Svarbu žinoti, kad pagrindas turi būti apsaugotas nuo šalčio jėgų, kad konstrukcija nebūtų veikiama deformacijų ir sienos nesukurtų įtrūkimų.
Taip pat, rinkdamiesi mūrinį namą, turėtumėte atsižvelgti į tai, kiek ilgai ir dažnai ketinate jame gyventi. Pavyzdžiui, plytos nėra labai tinkamos sezoninėms viešnagėms ir savaitgaliams. Esmė tame, kad žiemą nešildomame name sienos yra visiškai aušinamos. Kai ateisite ir šildysite namą, dalis sienų iš vidaus greitai įšils, tačiau drėgmė pradės kauptis šaltoje ir šiltoje konstrukcijos viduje esančioje dalyje (vadinamasis rasos taškas). Jums išvykus ir atvėsus sienoms, ši drėgmė atšals. Kito atvykimo metu ir apšiltinus namą, drėgmė sienose gali kauptis dar labiau. Taigi laikui bėgant sienose susikaupusi drėgmė sunaikins medžiagą iš vidaus. Štai kodėl mūrinį namą rekomenduojama statyti kaip namą, kuriame žadama gyventi ištisus metus, o ne kaip vasarnamį.
Aukštybinių (daugiau nei 16 aukštų) plytų konstrukcija pripažįstama nepelninga, sienų storio (2,5 plytos) statybų normos neatitinka šiuolaikinių šiluminių kriterijų. Todėl namų, pagamintų iš plytų, statyba daugiausia naudojama mažaaukščių būstų statyboje.